BENEFIČNÍ KONCERT V ROCE 2014

Spokojený domov byl původně coby občanské sdružení založen již v roce 2004 a letos si tedy připomíná 10 let své existence. Při této příležitosti se uskutečnil v sobotu 4. října v Městském divadle Mnichovo Hradiště benefiční koncert. Jeho výtěžek 140 tisíc korun byl použit na nákup nového automobilu pro poskytování terénních sociálních služeb.

Úvod patřil hudebníkovi Tomáši Chmelovi ze Svijan, bývalému zaměstnanci Spokojeného domova. Foto: Jan Füši

 

Pogratulovat přišel i starosta Mnichova Hradiště Arnošt Vajzr. Foto: Jan Füši

 

Jedna z prvních klientek Spokojeného domova, dnes 91letá Marie Hloužková z Mnichova Hradiště. Foto: Jan Füši

 

Legenda českého bigbítu a popu Viktor Sodoma. Foto: Jan Füši

 

Překvapením večera byl dvojník zpěváka Petra Nováka Josef Faltynek. Foto: Iva Benešová

 

Herec a dabér Václav Knop, který je oficiální tváří Spokojeného domova, pokřtil knihu „Když péče hřeje u srdce“, která obsahuje kapitolu o historii Spokojeného domova a 30 rozhovorů se zajímavými osobnostmi, které vyšly v uplynulých letech v jeho zpravodaji. Foto: Iva Benešová

 

Narozeniny neslavil jen Spokojený domov, ale i Václav Knop (*6. října 1949). Statutární zástupkyně Spokojeného domova Kamila Sedláková a provozní ředitel Jaromír Veselý proto při této příležitosti předali Václavu Knopovi dort. Foto: Jan Füši

 

Handicapovaný zpěvák Jakub Kazda z Jičína. Foto: Jan Füši

 

Ivan Berka a jeho kapela Joe Satriani Tribute Band. Foto: Jan Füši

 

Vozíčkář a autor kresleného humoru Jiří Flekna z Bakova nad Jizerou, mimo jiné jeden ze zakladatelů a prvních klientů Spokojeného domova. Foto: Martina Bachová

 

Benefiční dražba – klobouk Taťány Kuchařové, tapisérie Svatoslavy Platošové a obraz Jakuba Lustiga. Foto: Jan Füši

 

Písničkář a textař Pavel Půta (mimo jiné autor textu legendárního hitu skupiny Katapult „Někdy příště“) dorazil sice bez původně avizovaného Andyho Seidla, svými písničkami však vytvořil neopakovatelnou atmosféru. Foto: Jan Füši

 

Kateřina Maxová, která trpí dětskou mozkovou obrnou a i přes tuto diagnózu organizuje pobyty pro lidi se stejným onemocněním. Více o jejím občanském sdružení se dočtete na internetové adrese www.dmopobyty.cz. Foto: Jan Füši

 

Zpěvák Filip Proučil (Philip Maxx). Foto: Jan Füši

 

Na úplný závěr zazpíval opět Viktor Sodoma svůj hit „Žárlivý Kakadu“ a spolu s ním přišli na pódium všichni účinkující i přítomní zaměstnanci Spokojeného domova. Foto: Jan Füši

Účel benefičního koncertu – k čemu bude sloužit nový automobil:

Z výtěžku prodeje vstupenek, knihy, která měla na koncertě křest, benefiční tomboly a dražby a přispění sponzorů bude zakoupen automobil nutný pro přepravu pečovatelek, které jezdí za klienty domů za každého počasí i do té nejmenší vesničky.

Spokojený domov sice vlastní i nové automobily, avšak nedokáže jimi pokrýt kapacitu více než 90 seniorů a handicapovaných, o které se stará v oblasti od jižní části mladoboleslavského okresu až po severní část Turnovska. Nejodlehlejším místem, kde poskytujeme služby, je místní část Hradčany obce Bílá u Českého Dubu na Liberecku.

Automobily využíváme nejen pro dopravu pečovatelek za klienty, ale také pro přepravu klientů k lékaři, k holiči a na další veřejná místa. Dva starší automobily z 90. let minulého století již začínají dosluhovat a nevyhovují našim potřebám, každou chvíli jsou v servisu, což komplikuje práci pečovatelek. „Nedávno jsem vezla klientku k lékaři a automobil odmítl nastartovat, takže jsme zůstali na parkovišti. Byla to velmi nepříjemná situace a zdržení jak pro klientku, tak pro mě,“ říká jedna z pečovatelek Spokojeného domova.

35letý Jan Ondroušek z Libuně je po vážném úrazu upoután na invalidní vozík. „Díky osobním asistentkám Spokojeného domova jsem se mohl začlenit do běžného života a také jezdit do práce. Pracuji jako konstruktér a asistentky mě vozí do práce do Jičína. Nový automobil by byl pro mě pochopitelně pohodlnější a cítil bych se v něm i bezpečněji,“ říká Jan Ondroušek.

91letá Marie Hloužková bydlí v Mnichově Hradišti. „Hůře se pohybuji a chodím o dvou berlích, samostatně se dokážu pohybovat pouze na kratší vzdálenosti, takže si sama ven nedojdu. Pečovatelky Spokojeného domova mi kromě pravidelné pomoci s osobní hygienou tedy poskytují příležitostné doprovody autem k lékaři nebo k holiči. A vyhovují mi moderní auta, do kterých se mi pohodlně nastupuje,“ říká paní Marie Hloužková. „Služby Spokojeného domova jsou pro mě nedocenitelné, mohu díky nim bydlet sama doma,“ dodává paní Marie.

 

 

Zpěváci a hudebníci, kteří vystoupili na koncertě:

Viktor Sodoma: Pomáhat je lidské a já se cítím jako člověk

 Viktor Sodoma se narodil 5. července 1945 v Praze. V 60. letech patřil k průkopníkům českého rokenrolu a bigbítu. Zpíval ve skupinách Flamengo a The Matadors. Později začal spolupracovat s Václavem Zahradníkem a zpívat žánr pop music v kapele Františka Ringo Čecha (Žárlivý Kakadu, Tygr z Indie, Až mi bude sto a další). V současnosti koncertuje s kapelou George & Beatovens a příležitostně vystupuje na společenských akcích.

Odpověď Viktora Sodomy, proč se rozhodl vystoupit na našem benefičním koncertě, je stručná a výstižná: „Protože pomáhat je lidské a potřebné a já se také cítím jako člověk.

 

Jakub Kazda

Jakub Kazda zpívá od svých 10 let. Začátkem jeho „zpívání“ pro veřejnost bylo vystoupení na Benefičním koncertě pro občanské sdružení APROPO v Kulturním domě v Jičíně již v roce 2002, jehož výtěžek byl použit ve prospěch zdravotně postižených dětí.  Od té doby se zúčastnil řady různých koncertů, festivalů a vernisáží v blízkém i vzdálenějším okolí Jičína, kde žije. V prvních letech svého zpívání Jakub nejraději zpíval pomalejší písně, s texty k zamyšlení, které nám mají co říci. O životě a o věcech, které lidi sbližují a kterými by se měli řídit. Postupem času rozšiřoval svůj repertoár i o písně v rytmu rychlejším.  V roce 2007 vydal své první sólové CD, kterému dal název „Zpěvem ke štěstí“. V současné době Jakub Kazda studuje zpěv na Konzervatoři Jana Deyla v Praze.

 

Pavel Půta & Andy Seidl
Pavel Půta (*1948) je písničkář, textař, skladatel a herec. Původně baskytarista plzeňské skupiny Society, prošel folkovým duem Půta-Staněk, autorskými divadly (Divadlo pod lampou a Studio Parník), napsal řadu textů pro skupiny Odyssea a Katapult (například Někdy příště, Věřím ti jak blázen, Třináctá komnata a další) a pro mnoho dalších interpretů. Andy Seidl (*1951) je hudebník, zpěvák, skladatel a pedagog. Původně písecký houslista zběhl ke kytaře a během profesionální hudební kariéry prošel skupinami Saze, Katapult j. h., Andy Seidl Band, George and Beatovens a Country Beat Jiřího Brabce. Pro divadelní Studio Parník psal písně a scénickou hudbu, věnuje se i dalším hudebním směrům, např. country-rockové hudbě ve skupině Ohaři, irské hudbě ve skupině Irish Dew, jako zpěvák skupině Dobrohošť. Pedagogicky působí na ZUŠ v Unhošti. Pavel Půta a Andy Seidl vystupují nejen ve dvojici, ale spolu s Josefem Klímou rovněž v hudebním uskupení Na vlastní uši.


Joe Satriani Tribute Band (Ivan Berka s kapelou)
Joe Satriani je 58letý kytarista ze San Francisca v USA. Satrianiho skladby jsou čistě instrumentální, velice pestré, čitelné, výrazné a zapamatovatelné. Jeho skladby jsou uchvacující především v tom, že jsou důmyslně napsané, plné emocí, tak že uspokojí jak laika, hudebního kritika i milovníka velmi rychlých tónů. Podle hudebních kritiků je Satriani jedním z nejlepších novátorských a inspirativních kytaristů současnosti. Joe Satriani Tribute Band má totožné nástroje a efekty, které Satriani i jeho spoluhráči používají. Složení kapely: Ivan Berka – kytara, Zdeněk Cichý – 2. kytara, Martin Skřivánek – basová kytara, Pavel Nevyhoštěný – bicí nástroje.
 

Hudebník a bývalý zaměstnancec Spokojeného domova Tomáš Chmel: „Děkuji bývalým kolegům, že mi dali zkušenosti a byli mi oporou“

„Pocházím z Českého ráje, kde jsem vyrůstal. Miluji přírodu, ze které čerpám pozitivní energii i motivaci. V mé hudbě se projevuje, co vnitřně cítí mé srdce. Od svých posluchačů slýchávám, že je podobná například Michaelu Jarremu či Miku Oldfieldovi, mnozí mou hudbu označují za relaxační atd. Naposledy při mém vystoupení pořadatel představil mě i mou hudbu slovy „Sky music“ a od té doby jí tak říkám.

Rád podpořím benefiční koncert Spokojeného domova. Spokojenému domovu chci poděkovat za pracovní zkušenosti, které mohu ve svém běžném životě pozitivně použít a předávat dál. Činnosti ve Spokojeném domově, kterou jsem dělal, byl asistent/pečovatel v terénu. Tato úloha není jednoduchá, protože vyžaduje velké nasazení. Potěšilo mě, že mi klienti začali říkat „terénní Tomáš“. Ve stáří lidé potřebují důstojně a lidsky žít, a proto tyto služby nabízí Spokojený domov. Když jsem byl v terénu, viděl jsem, jak takoví lidé žijí, i slyšel od nich různá vyprávění o jejich životech. Lidé mají různé životní příběhy, nad kterými se můžeme pozastavit i zamyslet se, co nám mají ukázat a jaké hodnoty máme my sami. Rád bych poděkoval Petrovi Novákovi, který mě oslovil, i všem dalším kolegům, kteří mi dali další zkušenosti a byli mi oporou. Na závěr kolegům i Spokojenému domovu přeji úspěšný vývoj i spokojené klienty.

 

Zpěvák Filip Proučil: „Je skvělé, že Spokojený domov nabízí možnost péče v místě bydliště“
Filip Proučil (Philip Maxx) je zpěvák a tanečník, který reprezentuje hudební styl Pop Electro.
Filipe, proč ses rozhodl podpořit benefiční koncert spokojeného domova?

Rozhodl jsem se ho podpořit z mnoha důvodů. Jako jeden z hlavních důvodů uvedu následující: Myslím si, že je dobré, když pečovatelská služba dojíždí do domova pečovaného a neodtrhává ho od zázemí, které má a žije v něm celý život. Živě si dokáži představit, jak moc je psychicky náročný odchod z domova, který milujete a jste s ním sžití. Je určitě velice prospěšné pro mentální zdraví člověka, aby se pohyboval a setrvával v prostředí, které zná, miluje ho a je obklopený lidmi a věcmi, o které dříve pečoval on sám. To, že Spokojený domov nabízí možnost péče a ošetření přímo v místě bydliště, je naprosto skvělé. Do budoucna bych si přál, aby bylo více spokojených domovů a aby se tato služba ještě dál šířila a byly k tomu i potřebné finance. Lidé ze Spokojeného domova odvádí skvělou práci a měli by být také za to odměněni patřičným platem. Přece jen pečovatel tráví velmi mnoho času ve službách druhých a musí k tomu zřetelně přizpůsobit svůj život. Následná odměna je ukazatelem jeho dobře vykonané práce.

Podpořili nás

INFORMACE

Naše činnost je realizována s finanční podporou statutárního města Mladá Boleslav.

Informace o projektu POŘÍZENÍ DVOU OSOBNÍCH AUTOMOBILŮ PRO ZVÝŠENÍ DOSTUPNOSTI TERÉNNÍCH SOCIÁLNÍCH SLUŽEB

Provoz sociálních služeb pečovatelská služba, osobní asistence a odlehčovací služby byl v roce 2019 finančně podpořen Libereckým krajem.

Činnost organizace Spokojený domov, o. p. s., je podporována městem Mnichovo Hradiště.

Projekt  „Podpora a rozvoj služeb v komunitě pro osoby se zdravotním postižením v Libereckém kraji“, reg. č.: CZ.03.2.60/0.0/0.0/15_005/0003862, je financovaný z Evropského sociálního fondu, státního rozpočtu ČR a rozpočtu Libereckého kraje v rámci Operačního programu Zaměstnanost. Konkrétně se jedná o část zakázky s názvem „Zajištění sociální služby „Osobní asistence“ ve věku 15–65 let.

 

 

Regionální vítěz 1. ročníku programu Tesco – pomáháme s vámi

  Zařízení je členem Asociace veřejně prospěšných organizací ČR, Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR a České asociace pečovatelské služby.

Asociace veřejně prospěšných organizací ČR

Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR

 

 

 

Pečovatelská služba